Działamy w ramach Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Klub powstał pod opiekuńczymi skrzydłami Akademii Rolniczo Technicznej przekształconej w Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.  Jednoczy ludzi dla których wielką życiową pasją jest nurkowanie. Siedzibą klubu jest od zawsze DS 1 na Kortowie, gdzie przynajmniej raz w tygodniu spotykamy się na zebraniach.

Turystyka podwodna w Kortowie ma wieloletnią tradycję. W latach 1960-1966 przy Wydziale Rybackim działało Naukowe Koło Badań Podwodnych. Członkiem tego klubu jest twórca automatu oddechowego Kazimierz Leszek Suchy. W 1969 Roman Białas,student wydziału Zootechniki, był pomysłodawcą i organizatorem Akademickiego Klubu Płetwonurków “Skorpena” a później pierwszym prezesem klubu…

Nazwę ”Skorpena” przyjęto od groźnej kolorowej rybki Morza Śródziemnego. Dzięki wsparciu Marka Michałowskiego przewodniczącego Komisji Turystyki i Sportu Rady Uczelnianej ZSP, klub został zarejestrowany. Dużego wsparcia udzielił klubowi Michał Woźniewski i Zbigniew Uggla, pracownicy naukowi z Wydziału Rybołóstwa Śródlądowego i Ochrony Wód. Od 1972 trwa szkolenie chętnych do uprawiania turystyki podwodnej.

Organizowanie sprzętu w tych czasach nie jest sprawa prostą. Pierwszy wyjazd zagraniczny to Bułgaria w 1972r. W 1973r. Klub zorganizował obóz naukowo szkoleniowy w Jugosławii. Opiekunem naukowym był Zbigniew Uggla.

I tak dalej i dalej…. Kronika klubu pełna jest opisów różnych wydarzeń. Klub istnieje już od ponad 50 lat i ciągle jest pełen życia, jedni odchodzą, a nowi ludzie przychodzą…

Zapraszamy na nasze kalendarium historyczne, które znajdziesz TUTAJ.