Szkolenia płetwonurków prowadzone w AKP Skorpena odbywają się w systemie KDP/CMAS. Ukończenie każdego kursu kończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego posiadane umiejętności. Certyfikat uprawnia do nurkowania w bazach nurkowych na całym świecie zgodnie z posiadanymi uprawnieniami.

Ruszyły zapisy na kurs P1! Chcesz zdobyć pełną samodzielność w nurkowaniu i poznać niezwykły świat podwodny? W czwartek 04.04.2024 oraz we wtorek 9.04.2024 odbywają się spotkania organizacyjne dla chętnych. Przyjdź na spotkanie i rozpocznij przygodę z światem podwodnym! Więcej informacji w poście 

O KURSIE

Podstawowy kurs nurkowy P1 pozwala zdobyć gruntowną wiedzę, duże umiejętności nurkowe oraz szerokie spojrzenie na środowisko wodne. Zdobyte na kursie umiejętności i doświadczenie, pozwalają na samodzielne planowanie i wykonywanie nurkowań w charakterze partnera nurkowego do głębokości 20 m. Kurs P1 to doskonałe przygotowanie do wykonywania nurkowań turystycznych w wymagających polskich wodach oraz ciepłych morzach i ocenach na całym świecie.

ZDOBYTE UMIEJĘTNOŚCI

Podczas kursu nauczysz się:

  • Planowania nurkowań
  • Korzystania z sprzętu nurkowego
  • Nurkowania w systemie partnerskim
  • Radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi pod wodą

DLACZEGO WARTO ZROBIĆ U NAS KURS

Jesteśmy klubem płetwonurkowym z ponad 50-letnią historią. Przez ten czas zebraliśmy ogromną wiedzę odnośnie świata podwodnego, a w naszym gronie jest wielu wspaniałych i doświadczonych instruktorów. Oferujemy atrakcyjną ceną specjalnie dla studentów i pracowników UWM oraz darmowe wypożyczenie sprzętu jak i nabijanie butli przez rok po ukończeniu u nas kursu P1!  Do tego, w przeciwieństwie do centrów nurkowych, nie traktujemy Cię jako klienta, a jako kolegę

FAQ

Kurs trwa od 1 do 3 miesięcy, w zależności od dostępności uczestników szkolenia. Składa się on z 13h teorii oraz 20h zajęć praktycznych, w tym minimum 9 nurkowań o łącznej długości pobytu pod wodą co najmniej 200 min. Terminy nurkowań są ustalane indywidualnie z instruktorem

Udział w kursie P1 w naszym klubie może wziąć każda osoba będąca studentem lub pracownikiem UWM. 

Wbrew pozorom, aby nurkować nie trzeba umieć pływać. Dzięki specjalnej kamizelce wypornościowej oraz płetwom, umiejętność pływania nie jest wymagana aby zostać płetwonurkiem. 

Certyfikaty wydawane przez federację KDP/CMAS uprawniają do wypożyczania sprzętu i nurkowania w bazach nurkowych na całym świecie. Zdobyte na kursie umiejętności i doświadczenie pozwalają na samodzielne planowanie i wykonywanie nurkowań w charakterze partnera nurkowego z płetwonurkiem o takich samych lub wyższych kwalifikacjach, do głębokości 20 m  w wymagających polskich wodach oraz ciepłych morzach i ocenach na całym świecie.

Nie należy nurkować w przypadku aktualnie trwających infekcji oraz wszelkich chorób dróg oddechowych, chorób zatok i uszu. Nurkowanie z chorymi zatokami lub zatkanym nosem może doprowadzić do barotraumy, tj. urazu ciśnieniowego nosa i zatok. Uraz może nastąpić podczas zanurzania oraz wynurzania. Podczas zanurzania niedrożny kanał uniemożliwia napływ powietrza do zatok, a w trakcie wynurzania nie pozwala na odprowadzenie nadmiaru powietrza, w efekcie czego odczuwalny jest ból oraz może dojść do uszkodzenia zatoki. W celu nurkowania należy zaczekać do pełnego wyzdrowienia. Wady serca z kolei niekoniecznie wykluczają z nurkowania. Lekkie wady kardiologiczne nie oznaczają wykluczenia z uprawiania tego sportu. W przypadku zaawansowanych lub niekontrolowanych schorzeń, nurkowanie jest bezwzględnie zakazane. Niezależnie jednak od stanu zdrowia, należy skonsultować się z kardiologiem w celu otrzymania profesjonalnej opinii.

Jak najbardziej! Będzie to jednak wyzwanie dla instruktora oraz kursanta, jednak z czasem strach przed wodą zmaleje, a komfort przebywania w wodzie/pod wodą się zwiększy. Dla takiej osoby będzie to unikalne doświadczenie oraz udowodnienie sobie, że wszystko jest możliwe.

Nie, cały sprzęt potrzebny podczas kursu dostępny jest do wypożyczenia za darmo w siedzibie klubu u bosmana.

Czas na jaki wystarcza jedna pełna butla uzależniony jest od wielu czynników, m.in.:

Oczywiście że tak! Nurkowanie to sport partnerski i w taki również sposób przeprowadzane jest szkolenie. Cały kurs możesz odbyć nurkując z swoim/ją kolegą/koleżanką, razem przeżywając te niezwykłe chwile.

Ukończenie kursu płetwonurka P1 w federacji KDP/CMAS pozwala Ci na wykonywanie nurkowań w systemie partnerskim z płetwonurkiem o takich samych lub wyższych kwalifikacjach do głębokości 20 m oraz wypożyczania sprzętu w bazach nurkowych na całym świecie.

Nurkowanie jest sportem partnerskim. Ze względu na wiele niebezpiecznych sytuacji, które mogą wydarzyć się pod wodą, nurkowanie samemu nie jest zalecane.