ul. Kanafojskiego 3, Dom Studenta nr 1, 10-772, Olsztyn, Polska
info@skorpena.pl / akpskorpena@gmail.com

Chorwacja rejestracja

Gdzie jedziemy?

Miasto Komiza i teren wokół niego może się pochwalić jednymi z najlepszych plaż na wyspie Vis. Nie dość, że plaże należą do najładniejszych to jest ich tu bardzo dużo. W rzeczywistości, to trudno myśleć o jakimkolwiek innym mieście na wyspie w Dalmacji, która ma tak wiele ładnych plaż tak blisko niego, a nawet w samym mieście. Istnieje kilka ładnych plaże w miejscowości Vis , ale nie można porównać do plaż w miejscowości Komiza. Cała zatoka Komiza jest pełna pięknych żwirowych plaż, w otoczeniu pięknej przyrody, cieniu drzew i krystalicznie czystego morza, które jest ciągle w ruchu dzięki prądami morskimi od otwartego morza, które stale przynosi nową, świeżą wodę. Wiele z tych plaż ma źródła słodkiej wody, które zapewniają odświeżenie i chłód nawet w najgorętsze letnie dni. Są też plaże bardzo odizolowane i trudno dostępne, które czyni z nich doskonałym miejscem dla naturystów  i romantycznych par.

Atrakcje:

Wiele tras pieszych, piękne plaże, jaskinia, góry, widoki i … słońce

Bunkry

Podczas reżimu socjalistycznego
wyspa Vis był fortecą niedostępną dla obcokrajowców. Prawie 70 km tuneli, podziemnych korytarzy i bunkrów wybudowano na wyspie. Największy bunkier jest Vela Glava – zawierał on mniej więcej 400 m podziemnych tuneli na głębokości około 60 metrów. Jest to bunkier mający wytrzymać atak atomowy.

Inne bunkry zostały zbudowane dla specjalnych celów wojskowych: Crvena Stine bunkier, Radino bunkrze lub Stupišče bunkra.

Bunkry były również budowane na wyspie dla łodzi torpedowych, łodzi podwodnych i innych okrętów. Na północny zachód od Vis Parja zatoce jest dość ciekawy bunkier o nazwie Jastog , który mieścił łodzie i okręty podwodne. Teraz bunkier jest używany dla łodzi sportowych jako schronienie przed niekorzystną pogodą.

Zdecydowana większość bunkrów, tuneli i podziemnych przestrzeni jest teraz otwarta dla turystów, ale niektóre z tych miejsc są jeszcze niezorganizowane i wejść można do nich jedynie na własne ryzyko.

Pod koniec drugiej wojny światowej, wyspa stała się siedzibą sztabu generalnego armii jugosłowiańskiej narodowo-wyzwoleńczego prowadzonej przez Tito.  Jaskinia w Vis była skromnym mieszkaniem Tito do końca wojny. Jaskinia Tito jest teraz dostępny jako interesujący historyczny obiekt. Znajduje się ona na południowy wschód od Komiza, na zboczach najwyższej góry wyspy – Hum (587 m). Można dotrzeć do niej z drogi prowadzącej na południe od Vis do Komiza.


Jaskinia

Ciepłe ciuchy dla niektórych też się może przydać.

http://www.alternatura.hr/gallery/caving/

 

Plan wyjazdu:

11.08 wyjazd z Olsztyna.

12.08 – zakwaterowanie

13-17.08 nurkowania

18-20.08 plażing, zwiedzanie atrakcji Vis

21.08 wyjazd do Olsztyna

 

 

W przypadku pytań proszę o kontakt.

Cezary Barszczewski – 508 123 849

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]