ul. Kanafojskiego 3, Dom Studenta nr 1, 10-772, Olsztyn, Polska
info@skorpena.pl / akpskorpena@gmail.com

Skorpena na Gozo

Skorpena na Gozo

W sierpniu grupa klubowiczów wraz z rodzinami i przyjaciółmi odwiedziła jedną z malowniczych wysp Archipelagu Maltańskiego – Gozo. Pozytywne wrażenie jakie wywarła na nas ta niewielka wyspa pozostaną w naszej pamięci na długo.
W naszej opinii Gozo to raj dla nurków. Jest tam wszystko, czego amatorzy podwodnych widoków mogliby zapragnąć. My zaczęliśmy zwiedzać głębiny od zapoznawczego nurkowania z brzegu plaży. Wiedzieliśmy, że to tylko przedsmak tego co nas czeka ale już to zanurzenie przyniosło wszystkim wielką radość. Przejrzystość osiągająca 40 metrów, ławice drobnych ryb i wspaniałe otwarte przestrzenie zrobiły na wszystkich wrażenie. Kolejne nurkowania były tylko lepsze a „apetyt wzrastał w miarę jedzenia”. Ciekawym doświadczeniem było nocne nurkowanie obok niewielkiej wyspy. Wyspa Comino to kolejne niesamowite miejsce które powinno być obowiązkowym punktem nurkowych wypraw. Rozbudowany system jaskiń Comino to prawdziwa perełka dla nurków i amatorów snorkelingu. Dodatkową atrakcją tego nurkowania była możliwość karmienia ryb. Zdumiewający wrak leżący na zaledwie 18 metrach dał możliwość penetracji najbardziej tajemniczych zakamarków. Ponadto zwiedziliśmy dwa inne wraki, Blue Hole, Cathedral Gave i kilka mniejszych jaskiń.
W trakcje naszego pobytu Maltańczycy obchodzili hucznie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Miasta całego archipelagu przybrały świąteczną szatę a spektakularne pokazy fajerwerków trwały kilka dni. Mogliśmy obserwować jak wąskie, surowe uliczki Gozo wypełniają się kolorami, straganami i wytwornie ubranymi mieszkańcami.
Imponujące dziedzictwo kulturowe, liczne budowle sakralne, obfitość życia podwodnego, ciepła woda, pozytywni ludzie, otwarta postawa właściciela bazy sprawiły, że z pewnością wrócimy na Gozo.